Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Jihomoravská záchranná brigáda kynologů patří k zakládajícím pilířům a skalním členům svazu. Její počátek se datuje od roku 1978, kdy se pod vedením člena šlapanického kynologického klubu, Zdenka Katolického, začal provádět specializovaný výcvik záchranných psů. V průběhu let se členská základna rozrůstala a její působení se rozšířilo na celou jižní Moravu.
Jihomoravská záchranná brigáda kynologů SZBK ČR
Jihomoravská záchranná brigáda kynologů patří k zakládajícím pilířům a skalním členům svazu. Její počátek se datuje od roku 1978, kdy se pod vedením člena šlapanického kynologického klubu, Zdenka Katolického, začal provádět specializovaný výcvik záchranných psů. V průběhu let se členská základna rozrůstala a její působení se rozšířilo na celou jižní Moravu.
V roce 1990 byla i Jihomoravská brigáda u zrodu SZBK ČR (Svaz záchranných brigád kynologů České republiky). Členové naší brigády vždy patřili k předním odborníkům kynologie jak na národních a mezinárodních startovních polích, tak i při vlastních zásazích mezinárodního rozsahu. Jména jako Tomáš Strouhal, Franta Radkovič, Jarek Kratochvíl, Pepík Novotný, Honza Pokorný, Dana Lišková, Pavel Šabacký, Martin Červenka, Miloslav Mazálek, Pavel Svoboda, Veronika Zemanová a další, jsou nesmazatelně vryta do historie brigády. Mezi významné úspěchy jihomoravských záchranářů patří nejen řada nejvyšších sportovních ocenění získaných při tuzemských i zahraničních startech, tituly mistrů republiky, mistrů světa a mistr sportu, ale především byli naši kynologové vždy nápomocni při záchraně lidských životů. Splněné atesty MV, atesty Polské republiky, zastoupení v USAR týmu, splnění podmínek pro nejnáročnější zásahy, to jsou výsledky, které právem řadí členy Jihomoravské brigády na přední místa doma i v zahraničí.
V současné době má brigáda 32 členů a pracuje ve dvou hlavních skupinách - v Brně a v Hodoníně. Stále se postupně rozšiřují okruhy spolupráce se složkami IZS, je kladen důraz na ovladatelnost a specializaci psů, ale také na odbornost, připravenost, psychickou a fyzickou odolnost psovoda jako záchranáře. Naši psovodi se na požádání PČR, HZS i soukromých osob účastní pátrání po pohřešovaných osobách nebo zjišťují přítomnost osob ve zřícených budovách. Udržet krok s vývojem záchranářské činnosti je náročné, ale znamená to větší šanci na záchranu lidských životů. A o to jde nejen členům Jihomoravské brigády, ale i všem psovodům zabývajícím se výcvikem záchranných psů doma i v zahraničí.
Od roku 2015 budujeme trenažer pro výcvik záchranných psů v bývalé pohraniční rotě Boří les u Břeclavi, kde se v roce 2021 konalo „40. Mistrovství záchranných psů ČR“. Uspořádáním této prestižní akce byla pověřena Svazem záchranných brigád kynologů ČR právě Jihomoravská brigáda. V ČR jsou pouze tři trenažery pro tento výcvik Chbany, Spáleniště a soukromý Kaznějov. Všechny trenažery jsou stovky kilometrů daleko, proto nezbývá, než si vybudovat vlastní. Vytvoření trenažeru je velmi nákladná záležitost a vyžaduje nasazení všech našich členů a pomoc sponzorů, jako jsou Jihomoravský kraj a Lesy ČR. Jsme vděčni za jakoukoliv pomoc. Do budoucna nás čeká oplocení areálu, a protože Lesy ČR nám poskytly do užívání tento areál na 10 let, tak i oprava budovy pro vytvoření zázemí a společenské místnosti. V budoucnu budou moci tento areál využívat psovodi z ČR, Slovenska, Rakouska, Maďarska a dalších zemí.
Svaz záchranných brigád kynologů České republiky
Dne 8. září 1972 založil v Hlučíně Oldřich Dvorok (1941–2000) II. Československou brigádu záchranných psů. V dnešní době tato brigáda spadá pod celorepublikovou organizaci Svaz záchranných brigád kynologů České republiky. SZBK ČR vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení a je členem Českomoravské kynologické unie (ČMKU) i mezinárodní záchranné organizace IRO. SZBK se rozčlenil do jednotlivých krajských brigád, čímž garantoval záchranné psy pro praktické nasazení krajským HZS.
SZBK ČR je občanským sdružením zabývajícím se výcvikem záchranných psů. Jejich výcvik je veden k vyhledávání živých i mrtvých osob v nejrůznějších prostředích. V zimních podmínkách jde převážně o hledání pohřešovaných osob v lavinách, v letním čase pak o hledání osob ztracených v nepřístupných terénech, většinou dětí nebo starších osob.
Specifickou kapitolu tvoří nejmladší odvětví záchranářské kynologické činnosti, kterou je hladinové vyhledávání utonulých osob za pomoci speciálně vycvičených psů ležících na přídi člunů a čicháním po hladině lokalizujících místo nálezu utonulého. Těžiště záchranného výcviku psů však tvoří vyhledávání osob zavalených v sutinách nejrozmanitějšího druhu. Ve středoevropských podmínkách se převážně jedná o prohledávání zřícených rodinných domů po výbuchu plynu, sesutých staveb, likvidaci nejrůznějších továrních havárií apod.
Svaz při této činnosti úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem, Policií ČR a všemi dalšími organizacemi podobného zaměření, jako jsou Horská služba, Vodní záchranná služba, Letecká záchranná služba, Adra, ČČK a další.
SZBK ČR tedy sdružuje ve svých řadách kynology zabývající se záchranářským výcvikem. Ve svazu jsou začleněny záchranné brigády všech 14 krajských regionů, které spolu úzce spolupracují. V pořadatelství vrcholných republikových akcí se tyto brigády každoročně střídají. Letos organizace Mistrovství České republiky připadla Jihomoravské záchranné brigádě, která je jedním ze zakládajících členů svazu.